Jeskyně Hulvát

Marek Bastl

Jak to tak v životě bývá, při první výpravě má amatér obvykle více štěstí než profík. Při speleologické expedici do Albánie, ke které jsem se bez příslušných zkušeností připojil, se pravidlo potvrdilo.

Ne, že bych tomu nevěnoval dostatek úsilí. Běhal jsem v křoviscích vápencového masivu jako fretka, zkoumaje každou díru. Nicméně úspěchy se kupodivu nedostavovaly. Den před odjezdem jsem se rozhodl zprostředkovat v přímém přenosu mé zoufalé pátrání tehdy desetiletému synkovi. S patřičnou dramatizací jsem reportoval každou dvoumetrovou slezenou skalku. A náhle se přede mnou objevila poř威而鋼
ádná díra! Jen co jsem se přiblížil, nadšení bylo fuč. Skrz velký vchod bylo již po pár metrech vidět zase na oblohu. Žádná díra, ale trapný krátký tunýlek.

Periferně jsem však zahlédl menší dírku, která naštěstí pokračovala do hloubi skály. Oznámil jsem přerušení přímého přenosu a doufal v zázrak. A ten se stal. Takovou euforii, když jsem objevoval a prolézal nádherně vyzdobenou jeskyni, jsem už dlouho nezažil! Asi začínám ty blázny, co lezou, kam nemají, konečně chápat.

 

Obr. 1 Situační mapa oblasti Vromoner s vyznačením nové jeskyně Hulvát (podklad Google Earth Pro).

 

Poznámka (Marek Audy)
Jeskyně Hulvát byla nazvána podle stejnojmenného jihočeského pivovaru. Vchod je situován ve svahu nad řekou Sarandaporo v Řecku, kousek od hranice s Albánií v oblasti, které místní říkají Vromoner. Jde o prostory vytvořené kombinací hypogenních i epigenetických procesů. Tedy v principu tak, že se z termálních pramenů hluboko v podzemí uvolňuje sirovodík. Ten se slučuje s nenasycenou dešťovkou stékající do jeskyně z povrchu. Vytvoří se tak slabý roztok kyseliny sírové, která „naleptává” vápencový masiv a mění jej na sádrovcové šupinky. Ty odpadávají ze stěn a aktivními jeskynními toky jsou vynášeny ven z jeskyně. Jeskyně Hulvát je pěkně zdobená a její objev na Vromoneru otevřel další možnosti podzemního pokračování této unikátní a tajemné oblasti.

 

Foto 1 Objevitel zapíjí objev Hulváta Hulvátem (foto H. Belšíková).