Konference Český neKras 2022

Martin Majer (ZO 1-02 Tetín)

 

 

Tak jako mnoho věcí vzniká neplánovaně a trochu i náhodou, tak tomu bylo i se setkáním jeskyňářů v Českém krasu na téma nekrasových jeskyní, které se uskutečnilo 12. března v salonku kulturního domu na Tetíně. Myšlenka se zrodila po naší návštěvě na chalupě u Netopejra (Jan Moravec) na Broumovsku na podzim minulého roku. Honza nám večer promítal svoje fotografie z okolních jeskyní a skal. Přišlo mi jako dobrý nápad uspořádat podobné promítání i pro kolegy z naší i sousedních ZO v Českém krasu. „A když už bychom se sešli a měli k dispozici prostor a projektor, tak by nebylo špatné se také podívat i na to, co Tetíňáci mají zajímavého nekrasového v okolí“, uvažoval jsem. A pak jsem si vzpomněl na nedávné letní setkání s Jirkou Adamovičem na Kokořínsku a také na naši členku Kawi (Iva Pohunková) a její práce o skalních obydlích v pískovcových oblastech. No a také na Lenyho (Jan Lenart), který se v Českém krasu nedávno zastavil na víkend. Tím byl program s pěti přednáškami hotov. Netrpělivě jsme vyhlíželi nejbližší vhodný termín, kdy bude možné se společně setkat. Původně zamýšlený podzimní termín (2021) překazila další vlna covidu, a tak se akce uskutečnila až letos na jaře.

 

Foto 1  Přednáška o skalních obydlích – bez táty ani na krok (Foto J. Moravec)

 

Foto 2   Jan Lenart a rozsedlinové jeskyně Beskyd (Foto M. Jakovenko)

 

Program tohoto mini symposia byl následující:

Nekrasové jeskyně Českého krasu, Křivoklátska, Přírodní památka Džbán – Martin Majer, Michal Cimbál Hejna, ZO 1-02 Tetín, Jakub Bohátka, ZO 1-04 Zlatý Kůň,
Skalní města Broumovska – Jan Netopejr Moravec, Božena Tygřík Vrabcová, ZO 5-03 Broumov,
Život v skalních obydlích v českých pískovcích – Iva Kawi Pohunková, Jan Přebral Pohunek, ZO 1-02 Tetín,
Geologické zajímavosti Vlhoště – Jiří Adamovič, Geologický ústav AV ČR,
Rozsedlinové jeskyně Beskyd – Jan Lenart, ZO 7-01 Orcus.

Ale nebylo to vše, co téměř 50 návštěvníků mohlo spatřit. Svou prezentaci, věnovanou vrstevním jeskyním, nám poslal také Jan Mertlík, přezdívaný Had (ZO 4-01 Liberec). Jeho prezentaci přednesl účastníkům Honza Moravec, řečený Netopejr. Tak se tedy stalo, že Hadovu prezentaci promítal Netopejr. Taková „mezidruhová“ spolupráce je možná snad jedině v podzemí a mezi jeskyňáři.
Z ohlasů, které se ke mně dostaly, to vypadá, že jsme si na Tetíně zadělali na novou, možná tradiční akci. Tato akce se ale nezopakuje bez zajímavých přednášek a příspěvků a bez všech pozorných a nadšených posluchačů. Tak si držme palce a snad za rok na Tetíně na viděnou v Českém krasu.

 

Chcete se příští rok podělit o Vaši prezentaci na Českém neKrasu?
Napište na email: tetin@speleo.cz.

Poděkování za pomoc a spolupráci obzvláště patří:
Všem, kdo přišli, zvláště přednášejícím, tetínské hospodě (Plotici) za prostor, Karlu Kódlovi Ryšánkovi za ozvučení, Bóže Vrabcové za pozvánku, Netopejrovi za projekční techniku, Smrťákovi za vyhřátou základnu, kde nakonec nikdo nespal. Mojí ženě za trpělivou podporu mých nápadů.

Zdař bůh!

 

Nekrasová jeskyně Andělka na Křivoklátsku (Foto M. Majer)