Novinky v mapovacích pomůckách

Michal Cimbál Hejna (ZO 1-02 Tetín)

 

Lidarové skenování

Ve Speleu č. 75 jsem poukazoval na lidarový skener Caveatron. Na stránce jeho vývojáře není od roku 2018 žádná aktualizace, ale pokrok ve využití lidaru jde nezadržitelně kupředu. Od roku 2020 je součástí produktů Apple iPad Pro, iPhone 12 Pro a 12 Pro Max a iPhone 13 Pro a 13 Pro Max. Lidar v nich přináší krásné skeny jeskyní (viz obr. 1), ale má mnoho limitů. Když pomineme cenu (nový iPhone 13 Pro u nás kolem 30 000 Kč, ale v zahraničí se dají pořídit i zhruba za 900 €), je to hlavně dosah lidaru a datová náročnost. Dosah Lidaru je 5 m, což je pro většinu našich jeskyní dostačující, ale občas je přece jenom potřeba větší dosah. Větším problémem je velikost dat, kdy sken 10m jeskyně obsadí cca 100 Mb paměti.
Nicméně u podobných vychytávek vždy záleží na tom, jestli se uchytí nebo se bude jednat o krátkodobou kuriozitu jako u termokamery v telefonech CAT. Naštěstí to vypadá, že se lidar uplatní víc. Kromě skenování 3D modelů objektů a zlepšení hloubky ostrosti u fotografií může najít uplatnění při analýze pohybu či při zvýšení bezpečnosti mobilů v systémech podobných Face ID. Vypadá to, že by se lidar mohl brzy objevit i u dalších mobilních telefonů.

 

Obr. 1 Nezpracovaný sken Baldíkovy jeskyně provedený iPhonem 13 Pro (sken F. Chalupka).

 

Disto XBle

Honza Voráček upozornil na stránkách jeskynar.cz na nové Disto XBle. O co jde? Když přestal švýcarský jeskyňář Beat Heeb vyrábět sadu pro Disto X2, vznikla díra na trhu, kterou se snaží vyplnit čínský jeskyňář Siwei Tian. Jeho Disto XBle přináší několik vylepšení, mimo jiné změnu nabíjecího konektoru z mikro-USB na USB-C, nový Bluetooth čip, který přinese snížení spotřeby energie při komunikaci s tabletem / telefonem a tedy prodloužení času práce na jedno nabití, či nové akcelerometry.
Pojďme se ale podívat na nevýhody. Konzervativce asi nepotěší, že nové Disto XBle nebude fungovat s programem PocketTopo. Naštěstí TopoDroid je na něj už připravený a další oblíbené programy jako SexyTopo na tom pracují. Větším, i když také řešitelným problémem je doprava z Číny. Hlavním problémem tak je špatná dostupnost základového laserového dálkoměru Leica Disto X310, který se již sériově nevyrábí a je k dostání pouze v bazarech. Kompletní Honzův článek s více informacemi je dostupný na:
https://jeskynar.cz/nova-perspektiva-pro-distox2/

 

DistoY

K řadě Dista X a dalším již dříve představeným produktům jako BRIC4 a SAP 5 se vloni přidal i český výrobek Disto Y, jehož tvůrcem je Radek Ševčík, člen ZO ČSS 7-14 Ludmírov – Štymberk. Ten na svých stránkách uvádí: „Již je to několik let, co jsem se pokoušel vytvořit levnější náhradu měřáku Disto X. A konečně po letech pokusů a nedostatku času jsem se dostal k funkčnímu exempláři, který vypadá, že i funguje.“
Pro eSpeleo přidal podrobnější popis a několik parametrů. Zařízení je poskládáno ze součástek objednaných z AliExpress/eBay. Díky tomu je výrazně levnější než jiné alternativy. Hlavními součástkami pro měření náklonu jsou SCA3300 a pro měření magnetického pole RM3100, tyto součástky používá i Disto X, takže by přesnost měření měla být obdobná. Zařízení by bylo možné ještě více miniaturizovat, ale z důvodu jeho sestavování i méně zkušenými techniky bylo poskládáno z modulů s minimem součástek. Měřícím zařízením DistoY autor zmapoval prozatím 2 jeskyně (430 m a 70 m).

Obr. 2 Disto Y (foto R. Ševčík).

Parametry Dista Y:
Akumulátor: Li-Pol 1 200 mAh, nabíjení přes USB-C;
Spotřeba: zaměření laserem 103 mA, vlastní měření 146 mA (1–2 sekundy), v klidu 67 mA, sleep režim 4,7 mA;
Odhadovaná výdrž: měření cca 10 h, v klidu cca 18 h, sleep režim cca 10 dní;
Měřič vzdálenosti: laserový 50 m (lze zaměnit i za jiný s delším dosahem – viděl jsem na AliExpress i extrémní moduly cca 6 000 m);
Komunikační protokol: stejný jako Disto X (připojení s TopoDroidem a jinými pomocí Bluetooth);
Akcelerometr typ: SCA3300;
Magnetometr typ: RM3100;
MCU: STM32F103RBT6 (128 kB flash);
Display: 240 × 240 bodů barevný 1,4”;
Paměť: 64 měření, vyrovnávací paměť pro stažení pomocí Bluetooth (Topodroid), případně možnost SD/SDHC paměťové karty (ukládání do *.th souboru – Therion) – omezeno velikostí vložené karty;
Kalibrace: Lze provést pomocí Topodroidu, ale vhodnější je využít „ruční kalibrace”, kdy si přístroj vypočítá kalibrační koeficienty sám zaměřením přesných 16 hodnot na 4 body ve vodorovném směru a následným nepřesným zaměřením 40 směrů na pomyslné kouli.
Krabička: plastová 3D tisk – prostor pro vytvoření různě odolných variant;
Sleep režim: ano;
Odložený start měření: ano – 3 s;
Rychlost měření: 1 měření/cca 2 s;
Funkce: přístroj typu Disto X / digitální kompas / vodováha / měřič intenzity a vektoru magnetického pole / režim propojení s PC/terminálem – dálkové nastavení přístroje.

Obr. 3 Disto Y, pohled do přístroje (foto R. Ševčík).

Výhody:

• relativně nízká cena;
• přesnost měření „asi” srovnatelná s alternativními přístroji (podobné součástky);
• krabička 3D tisk – pokud se něco rozbije nebo poškodí, vytiskne se nový díl;
• otevřená dokumentace – možnost úprav dle potřeb konkrétních uživatelů (odolnost, vodotěsnost, dosah, přesnost, větší akumulátor…);
• možnost ukládat měření na SD kartu – netřeba mobil, tablet, PDA atd.;
• kalibrace pomocí přístroje Disto Y – netřeba mobil, tablet, PDA atd.

 

Nevýhody:

• potřeba šikovných rukou na sestavení;
• zatím pouze jeden funkční přístroj, který vytvořil autor (druhý ve výrobě);
• vyzkoušena komunikace s Topodroid, ostatní software by chtělo důkladně otestovat (dobrovolníci…);
• pro někoho 3D tisk krabičky – lze obejít umístěním elektroniky do vlastní krabičky;
• nelze odhadnout, zda některý z modulů nebude v budoucnu třeba nahradit z důvodu výpadku výroby apod.

Více o Distu Y najdete na:
http://www.stymberk.wz.cz/technika/distoY.php?MENU0=8&MENU1=0&LEVEL=1&