BRIC4 – podařená alternativa Dista X2

Michal Cimbál Hejna (ZO ČSS 1-02 Tetín)

V současnosti je nejpoužívanějším mapovacím zařízením Disto X2. Na trhu ale najdeme dva další přístroje, které si dělají ambice Disto X2 nahradit. Jedná se o Shetland Attack Pony (SAP) a BRIC4.

SAP je anglický projekt, který začal v roce 2007 a v roce 2020 byla na trh uvedena verze SAP5. Poslední zpráva z internetových stránek SAP hovoří o tom, že SAP5 je vyprodaný.

Tento článek je věnovaný přístroji BRIC4, takže k SAP5 dodejme pouze to, že by pro něj hovořila příjemná cena 195 liber, ovšem svým provedením se nehodí do příliš vlhkých či prašných jeskyní.
BRIC4 (Bluetooth Ruggerized Integrated Cartographer, version 4) je americký výrobek, který mám možnost testovat. Vzhledem k dosud téměř monopolnímu postavení Dista bude tato recenze postavena hlavně na srovnání obou přístrojů.

 

Foto 1 Porovnání velikosti zařízení BRIC4 a Dista X2 s trnem

 

Cena a provedení
Dvě největší a v podstatě jediné nevýhody BRIC4 proti Distu X2 jsou velikost a cena. BRIC4 stojí 850 dolarů, k nimž je nutné přičíst dalších 5 000 Kč za dopravu a clo. Tím se dostáváme na více než dvojnásobek ceny za kompletní Disto X2. Na druhou stranu, v případě BRIC4 dostane uživatel již hotový přístroj a nejsou potřeba žádné další zásahy.

Disto X2 váží 150 g při rozměrech 55 × 31 × 122 mm. Váha BRIC4 je 350 g při rozměrech 88 × 45 × 150 mm. Takže zatímco Disto X2 se mapérovi vejde do běžné kapsy, BRIC4 ne. Je ovšem nutné podotknout, že rozměr zahrnuje i masivní plastové pouzdro, díky němuž je BRIC4 podstatně méně náchylný k poškození při pádu a vydrží i krátký pobyt pod hladinou vody (což je praktické třeba při čištění zabahněného přístroje). Manipulaci usnadňuje i implementovaný 3 cm dlouhý trn, přesto stále existují mezní polohy, které není možné měřit. Při masivnosti pouzdra překvapí, že není možné BRIC4 přišroubovat na stativ.

BRIC4 je vybaven nemagnetickou lithiovou baterií 1 800 mAh, u níž udává výrobce na jedno nabití výdrž 100 h užívání (10 000 měření). Nabíjí se přes mini USB, přes které je také možné ho propojit s počítačem. Vnitřní paměť zařízení je 8 Gb.

Kalibrace
Kalibrace probíhá u obou přístrojů podobně. U BRIC4 je výhodou, že si dokáže kalibrační koeficienty vypočítat sám a není nutné přenášet data do tabletu.

Kalibrace azimutu a sklonu probíhá standardním měřením čtrnácti směrů ve čtyřech polohách. Kalibrace se podařila za výrobcem uvedených patnáct minut.

K dispozici je také mód rychlé kalibrace, při němž dochází pouze ke kalibraci magnetometrů. V tomto případě se kalibrace provádí pouze pomalým otáčením přístroje v horizontální poloze.
Dobře zkalibrovaný BRIC4 by měl měřit s maximální odchylkou u azimutu ± 0,1°, u sklonu ± 0,08°.

 

Foto 2 BRIC4 v kalibračním módu

 

Ovládání přístroje
Na první pohled zaujme velký podsvícený displej, na kterém se zobrazuje posledních pět měření. Ve spodním řádku najdeme aktuální čas, informaci o nabití baterie, teplotu a ikonku Bluetooth, je-li aktivována. Vedle displeje jsou umístěna čtyři tlačítka, kterými se ovládá menu.

Během samotného měření je možné přístroj ovládat tlačítkem ve spodní části, takže může být po celou dobu zavřené pouzdro. Při trojnásobném stisknutí se BRIC4 zapne, při jednoduchém se nejdříve aktivuje laser a poté provede měření. Při přidržení po dobu tří sekund se přístroj vypne.

Po úspěšném měření se na displeji objeví číslo bodu, vzdálenost, azimut a sklon. Podle výrobce je možné měřit vzdálenost až 100 m. Pokud se poblíž přístroje vyskytne magnetické pole, objeví se u čísla bodu ikonka E, která oznamuje, že byla překročena odchylka 1°. BRIC4 je totiž vybaven dvěma akcelerometry a dvěma magneto-indukčními magnetometry a každá odchylka mezi jejich měřeními je okamžitě zaznamenána. V menu je možné si vyhledat, o jakou chybu se jednalo.

Kompatibilita s mapovacím softwarem
BRIC4 je kompatibilní s programy TopoDroid a CaveSurvey. Podle výrobce se pracuje i na propojení se SexyTopo. Testovací měření byla provedena s využitím programu TopoDroid instalovaném na mobilním telefonu CAT S41 se systémem Android 8.0.0. Spárování obou zařízení proběhlo na první pokus bez problémů.

Zajímavým řešením je, že pokud uživatel zmáčkne ikonku přenosu dat, dochází k přenosu průběžně po celou dobu měření, dokud není přenos dat ukončen manuálně. Dokud je aktivovaná ikonka přenosu, lze BRIC4 ovládat přes TopoDroid telefonem přes ikonku Bluetooth. Po rozkliknutí ikonky se objeví menu nabízející Bluetooth reset, aktivaci laseru, měření, skenování a vypnutí přístroje. Vypnutý přístroj však nelze dálkově zapnout.

Závěr
Závěrem lze konstatovat, že Disto X, resp. Disto X2 sice znamenaly revoluci v mapování jeskyní, ale BRIC4 je v mnoha ohledech překonává a posouvá mapování jeskyní zase o kousek dále. Vybavení i provedení je opravdu na profesionální úrovni a vyšší cena, hmotnost i rozměry mají své opodstatnění.