Radko Tásler (ZO ČSS 5-02 Albeřice)
O letních prázdninách, někdy v červenci roku 1972, byli bratři Táslerové vtaženi Joskou Řehákem a Jiřím Hýskem, jeskyňáři z Bozkova, do Albeřické jeskyně. V srpnu následujícího roku Radko Tásler a Stanislav Rob prolezli Albeřickou jeskyni již samostatně a ten samý měsíc se jim podařilo objevit nové neznámé prostory. Tím byl dán základ bádání Albeřické skupiny. Na podzim roku 1973 je neoficiální založení jeskyňářské skupiny stvrzeno v Albeřické jeskyni a následně na chalupě u Táslerů na Lysečinách. Této kulturní akce se zúčastnil též Vladimír Hladký, Jan Náprstek a Miroslav Rolc. Rok na to se přidal Pavel Tásler a v tomto týmu již mohly být započaty náročnější průzkumné a výkopové práce. Brzy na to se k partě přidávají další lidé a v roce 1979 vstupuje skupina jako jeden ze zakládajících členů do České speleologické společnosti pod názvem Základní organizace ČSS 5-02 Albeřice.
V roce 2023 tedy uplynulo 50 let od založení našeho klubu. Žádné oslavy jsme neplánovali, protože starci mají být oslavování mladšími nástupci a ne sebou samými. Rozhodli jsme se, že si vydáme alespoň tenkou knížečku o krkonošských vápencích, která je od loňska v knihovně ČSS a nebo ji mnozí máte. Naše poklidné rozjímání však vyrušila Olina Hájková a Jakub Šimurda ze Správy KRNAP s dotazem, zda nechceme uspořádat v klášteře ve Vrchlabí výstavu. Souhlasili jsme s tím, že dodáme digitální podklady, návrh obsahu výstavy a ostatní bude na Olině, Jakubovi a jejich spolupracovnících. Do té doby jsme si všechny výstavy z větší části připravovali sami a na to už nebyla síla.
Tak tedy pár vět k výstavě. Hned ve vstupní chodbě upoutá dvoumetrová černobílá fotografie ledové výzdoby a pak již návštěvník vstoupí krátkou chodbou do prvního sálu. Je to taková síň „slávy“. Na plakátech je představena vždy nějaká konkrétní dlouhodobější činnost jak dobrovolná, tak profesionální. Jsou tam jak naše první akce do propastí Jihoslovenského krasu, tak výpravy na Nový Zéland, třicetileté působení v Josefově nebo výpravy do Julských Alp, kam jsme jezdili jako domů. Mnoho akcí se sem kvůli prostoru pochopitelně nevešlo.
Druhá místnost asi překvapí jak jeskyňáře, tak širokou veřejnost. Pojali jsme to netradičně. Koláž starších černobílých fotografií je z našeho kulturního jeskyňářského života. Vybírali jsme z velkého množství a trochu musela zapracovat autocenzura. Necenzurované fotografie jsme slíbili promítnout na přednášce spojené s výstavou v lednu. Místnost doplňují malé vitríny s naším prvním dokumentačním vybavením, několik diplomů, krápníky, speleofórový krtek a vyhřívané jeskynní lůžko zavěšené pod stropem. Pod ním stojí vycpaný jeskyňář oblečený v Larise. Tento materiál znají už jen pamětníci. V této místnosti při vernisáži lidé strávili nejvíce času.
Třetí, největší místnost je již ryze speleologická. Čelní stěně vévodí 4 m široká fotografie Celní jeskyně a po stranách jsou velkoformátové fotografie východokrkonošských jeskyní. Fotografie doplňuje velký podstavec s těžebním nářadím ze začátku naší činnosti. Vévodí tomu hliníková mlékárenská konev s uříznutým hrdlem a kolejový vozík z Vývěrky. I zde místnost doplňují menší vitríny s krasovými a speleologickými věcmi.
Na vernisáži výstavy s generalitou Správy KRNAP byla pokřtěna i kniha Albeřické podzemí – padesát let jeskyňářských výzkumů, která je již v knihovně ČSS a ke koupi v muzeu v klášteře ve Vrchlabí nebo v e-shopu Správy KRNAP.
Přijďte se podívat, výstava trvá do května 2025.
PS Výstava je doplněna obrazovkou s možností pustit si „albeřické“ filmy.