Irena Jančaříková
Ostrůvek Biševo o rozloze 5,8 km2 leží v Jaderském moři asi 7 km jihozápadně od chorvatského ostrova Vis. Je součástí Středodalmatských ostrovů. Na Biševu bylo ve druhohorních vápencích dosud objeveno 14 jeskyní. Vznikly převážně působením mořských vln na skalnaté pobřeží.
Vyhlášenou a hojně navštěvovanou turistickou atrakcí je zde Biševská jeskyně, známá spíše pod názvem Modrá jeskyně (Modra špilja). Její délka je proměnlivá, 24 m nebo 31 m. Záleží na tom, kde hledáte na internetu. Šířka jeskyně se uvádí 18 m a výška 15 m. Na jižní straně je jeskyně propojena s mořem velkým otvorem. Horní část otvoru tvoří pod vodu ponořená skalní klenba. Spodní část jeskyně hluboká až 12 m (nebo také až 16 či 20 m) je zatopena mořskou vodou. Tato geomorfologie, společně se slunečními paprsky lomícími se pod vodou, odrážejícími se od mořského dna a pronikajícími do jeskyně, vytváří dech beroucí barvu mořské vody v jeskyni. Mezi desátou až třináctou hodinou je barva jeskynního jezera modrá, stříbřitě modrá, modrošedá či zelenomodrá. Stěny jeskyně a předměty ponořené do vody jsou stříbřité.
Turisté toužící žasnout nad tímto přírodním jevem se na ostrov dopravují loděmi převážně prostřednictvím cestovních agentur ze Splitu, Hvaru, Starého Gradu či z městečka Komiža na ostrově Vis. Patřili jsme k turistům, kteří se přichomýtli k prohlídce jeskyně v rámci cyklistického přejezdu ostrova Vis, který byl součástí dovolené na cyklojachtě po chorvatských ostrovech.
Větší lodě přistanou na východním pobřeží ostrova Biševo v zátoce Mezuporat. Zde je nutno přestoupit na malé lodičky, které proplouvají do jeskyně druhým, uměle zvětšeným vchodem vysokým 1,5 m a širokým 2,5 m. V samotné jeskyni se používají pouze vesla. Modrou jeskyni navštíví ročně až 10 000 turistů. Je vhodná také pro potápěče.
Na ostrůvku je kromě Modré jeskyně zpřístupněna i Zelená jeskyně s podobným efektem. Turisté mohou z moře navštívit i Medvědí jeskyni (Medvidina špilja) dlouhou 160 m, nazvanou podle dnes již téměř vyhynulých tuleňů středomořských, chorvatsky morska medvjedica (mořská medvědice).
Ostrůvek Biševo se svými přírodními krásami patří k perlám Jadranu a je v posledních letech vyhledávaným turistickým cílem. Nebylo tomu tak vždy. Původně zde žili hlavně rybáři a zemědělci, ale také mniši a nechyběly ani nájezdy pirátů. Není pochyb o tom, že obyvatelé ostrůvku Modrou jeskyni znali.
V novodobé historii Biševskou jeskyni objevil v roce 1884 rakouský baron Ransonnet, který obdivoval přírodu i život lidí na ostrově. Napsal o tom článek do novin Neue Freie Presse. Roku 1885 navštívila jeskyni na jeho popud stočlenná skupina Vídeňského turistického spolku. Baron se zasloužil o rozšíření vchodu do jeskyně, aby dovnitř mohly proplouvat loďky. Objev jeskyně byl významný pro cestovní ruch na ostrově Visu. Původně rybářská vesnice Komiža se proměnila v turistické a jachtařské centrum. Stala se i východiskem pro plavbu k Modré jeskyni.
Na závěr lze uvést nejkratší a nejvýstižnější charakteristiku Modré jeskyně: „Prohlídka trvá pár minut, zážitek celý život.“
https://www.chorvatsko.cz/tema/bisevo_modra_jeskyne.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Geografie_Chorvatska
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bi%C5%A1evo
… a mnoho dalších