Každý rok uděluje předsednictvo ceny Speleofóra. Pojďte se podívat se mnou do kuchyně, jak se takové ceny uvaří a co je při tom důležité.
Jakmile je kompletní sborník Speleofóra pro daný rok, předseda ČSS obdrží jeho předtiskovou verzi v pdf, následně z něj vyseparuje všechny popisy objevů na domácích a zahraničních lokalitách a sestaví z nich nominační seznam. Důležité při tom je, aby publikované objevy obsahovaly mapu a jejich detailní popis včetně fotografií. V některých složitých případech se může stát, že samotný objev proběhl již před dvěma lety, mapování pak zabralo delší dobu, a proto k publikování a nominaci na cenu dojde zdánlivě až po dvou letech. Nominační seznam rozesílá předseda ke kontrole předsednictvu a následně je zveřejněn na webu ČSS a dalších kanálech. Právě z tohoto seznamu pak členové předsednictva volí nejvýznamnější objev. Nominační seznam je pak stejný i pro volbu účastníků Speleofóra.
Cesta ke Krtkovi za nejvýznamnější objev je tak následovná: objev – mapování – publikování ve sborníku s mapou, popisem a fotografiemi – nominační seznam – hlasování.
Předsednictvo vybírá ze všech zpráv fyzicky došlých do sídla ČSS v řádném termínu, tedy do konce března daného roku. Následně jsou vyřazeny extrémně stručné zprávy (1 strana) nebo zprávy s nízkou grafickou kvalitou (např. psané rukou v hospodě). Do místa hlasování (Sloup) pak jsou dopraveny zbývající zprávy a jsou rozestaveny na stolech. V průběhu zasedání pak členové předsednictva došlé zprávy prohlížejí a hodnotí. Většinou už při tomto procesu vykrystalizuje nízký počet 3–5 zpráv, které svou kvalitou jak obsahovou, tak grafickou převyšují ty zbývající, a mezi nimi pak předsednictvo volí vítěze.
Tuto cenu uděluje předsednictvo kolektivu za mimořádný počin. Většinou už v průběhu předcházejících zasedání přinášejí členové předsednictva podněty a návrhy, mezi kterými se následně vybírá vítězný. Mimochodem, podnět předsednictvu k udělení této ceny může dát kdokoliv.