V sobotu 23. března se uskutečnil třetí ročník konference Český neKras. Letošní akce proběhla nad očekávání skvěle a to doslova. Trochu jsme se obávali, že se již do prostory salónku kulturního domu na Tetíně nevejdeme. Trochu jsme se obávali, že souběh s plesem tetínských fotbalistů přinese přetížení obsluhy restaurace a fronty na WC. Trochu jsme se obávali, jestli vše klapne. Vešli jsme se, i když byla kapacita sálu 50 osob zcela naplněna, obsluha skvěle stíhala obě akce, fronty se netvořily, vše klaplo. Novinkou tohoto ročníku byl stánek s tiskovinami a reklamními předměty ČSS, který nezajistil nikdo jiný, než náš předseda ČSS Honza Lenart.
Program byl velice pestrý, složený ze čtyř přednášek. Dokonce se téměř povedlo dodržet i celkový čas akce. Na úvod dostal slovo Jan Lenart, náš oblíbený předseda ČSS. Upozornil účastníky na stánek ČSS a anketu předsednictva.
První přednášející Michal Filippi zastoupil chybějícího kolegu Jiřího Bruthanse a prezentoval velmi poutavou přednášku o jejich skvělé práci zabývající se zvětráváním pískovců a jiných granulárně se rozpadajících hornin. Přednáška prezentovala přístupnou formou nejzajímavější informace a souvislosti těchto studií. Jelikož výsledky těchto studií byly publikovány v zahraničních odborných časopisech a nemusejí být pro běžného zájemce o tato témata snadno přístupné, s nadšením jsme sledovali Michalovo přednášku bohatě ilustrovanou řadou fotografií a videosekvencí zachycujících studované jevy a průběh experimentů.
Druhou prezentaci přednesla Tereza Staňková, studentka Ostravské univerzity a členka ZO ČSS 7-01 Orcus. Představila nám výsledky speleologického průzkumu v dosud téměř nedotčené krajině Hrubého Jeseníku, kde bylo v roce 2023 objeveno celkem 11 nekrasových jeskyní. Nejdelší z nich, složitý systém Poslední úkryt – Marinina, dosahuje délky 109 m.
Třetí prezentace Josefa Loha nás zavedla do západní části přírodního parku Džbán, do okolí Libušína, kde v 80. a 90. letech pod vedením Milana Hlásenského v rámci Stanice mladých ochránců přírody při SOU Poldi SONP Kladno byly nalezeny a zdokumentovány rozsedlinové (trhlinové) jeskyně propasťovitého charakteru, které se vytvořily v křídových opukách bělohorského souvrství.
Poslední prezentací nás provedl Přemek Brzák ze ZO Českého svazu ochrany přírody Netopýr Varnsdorf, ve které nás seznámil s pestrostí podzemí Šluknovska a Lužických hor. Přednáška byla doprovázena řadou plánků a schémat a poutavým vyprávěním.
Po bloku přednášek a prezentací salónek žil ještě dlouho do noci diskuzemi a debatami speleologů.
Na závěr se patří poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci, tedy především členům ZO ČSS 1-02 Tetín, všem přednášejícím, všem účastníkům a divákům, Hance Plotové, Honzovi Lenartovi, obci Tetín, Tetínským hasičům. Bez vaší pomoci a účasti by se akce nezdařila.
Co nás čeká příště? Možná nový prostor pro konání akce, ale jistě opět v Českém krasu. Možná také právě Vaše přednáška. Možná i něco jiného, přijďte se podívat.
Své náměty, podněty a nápady nejen na přednášky a prezentace pište na email:
tetin@speleo.cz
Za organizační tým Martin Majer, ZO ČSS 1-02 Tetín